
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 6.97 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3 mm |
| Number of Terminals | 3 |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Pin |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Ports | 1 |
| Fastening Type | Ramp |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| PCB Thickness | 39.878 mm |
| Plating Thickness | 2.54 µm |
| Contact Gender | Male |
| Number of Power Positions | 3 |
| VDE Tested | Yes |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
Stock: 3105
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45055
Ext.Price$0.45055
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45055 | $0.45055 |
| 10 | $0.44627 | $4.46270 |
| 25 | $0.44069 | $11.01725 |
| 50 | $0.43518 | $21.75900 |
| 100 | $0.42974 | $42.97400 |
| 300 | $0.42437 | $127.31100 |
| 500 | $0.41906 | $209.53000 |
| 1000 | $0.41382 | $413.82000 |
| 3000 | $0.40865 | $1225.95000 |
| 5000 | $0.40353 | $2017.65000 |
